Ledge 65 Rounded Corner Lightbox
Description
Our ledge 65 rounded corner is our latest iteration of our Ledge 65 family and boasts a 100mm radiused corner detail providing a soft continuous corner. This contrast in shape adds a level of playfulness, elegant and more inviting aesthetic.
This premium, single sided LED lightbox is primarily designed for wall mounted solutions with the option for ceiling applications if required.
Additionally, the Ledge 65 can be specified with our ‘Magnetik’ system integration, enabling the creation of ‘floating’ displays with magnets mounted on the back panel. The result is a sophisticated and versatile display solution offering customers an unparalleled combination of style and practicality.
Specifications
| Frame | |
| Depth | 66.5mm |
| Min Size | 600x600mm |
| Max Size | 3000x3000mm |
| Applications | |
| Free Standing | Optional |
| Wall Mounted | Yes |
| Ceiling Hung | Optional |
| Graphic | |
| Single Sided | Yes |
| Double Sided | Optional |
| PSU | |
| Internal | Yes |
| External | Yes |
| Lighting Technology | |
| Flexible LED Tape | Yes |
| LGP | N/A |
| PCB | N/A |
| Voltage | |
| 12v | Yes |
| 24v | Yes |
| Compatible Systems | |
| Kinetik | N/A |
| Magnetik | Yes |
- Availability: Enquire about lead time
from
£0.00