Ledge 65 Curve Lightbox
Description
Ledge 65 Curve is a single-sided LED lightbox that is engineered to enable the creation of illuminated graphic displays that follow both convex and concaved lines. It is designed to provide users with an accessible, ultra-effective way in which to incorporate visually striking installations that flow seamlessly into and around existing architectural curves such as recessed archways, vaulted ceilings and cylindrical columns.
Ledge 65 Curve lightboxes are ideal for use in retail, commercial, hospitality and leisure environments, boasting a unique, elegant aesthetic that is guaranteed to make a lasting impact.
Specifications
| Frame | |
| Depth | 66.5mm |
| Min Size | ⌀500x350mm |
| Max Size | ⌀5000x3000mm |
| Applications | |
| Free Standing | Optional |
| Wall Mounted | Yes |
| Ceiling Hung | Optional |
| Column Wrap | Yes |
| Graphic | |
| Single Sided | Yes |
| Double Sided | Optional |
| PSU | |
| Internal | Yes |
| External | Yes |
| Lighting Technology | |
| Flexible LED Tape | Yes |
| LGP | N/A |
| PCB | Yes |
| Compatible Systems | |
| Kinetik | N/A |
| Magnetik | Yes |
- Availability: Enquire about lead time
from
£0.00