Flux 18 Lightbox
Description
Flux 18 is our slimmest LED Lightbox, which utilises high quality, interchangeable Duratrans graphics that are held in a place by a magnetic PETG lens.
Illuminated by a light guide plate, Flux 18 is manufactured using our in-house laser machine, which etches an algorithmically-calculated dot pattern onto optical grade acrylic, resulting in high quality lighting.
Specifications
| Frame | |
| Depth | 18mm |
| Min Size | 350x350mm |
| Max Size | 2000x1000mm |
| Applications | |
| Free Standing | N/A |
| Wall Mounted | Yes |
| Ceiling Hung | N/A |
| Column Wrap | N/A |
| Graphic | |
| Single Sided | Yes |
| Double Sided | N/A |
| PSU | |
| Internal | N/A |
| External | Yes |
| Lighting Technology | |
| Flexible LED Tape | N/A |
| LGP | Yes |
| PCB | N/A |
| Voltage | |
| 12v | N/A |
| 24v | Yes |
| Compatible Systems | |
| Kinetik | N/A |
| Magnetik | N/A |
- Availability: Enquire about lead time
from
£0.00